A picture of Representative Terri A. Sewell
Terri S.
Democrat AL 7

About Rep. Terri
  • Tribute in Recognition of Captain Clemia Anderson, Jr.

    by Representative Terri A. Sewell

    Posted on 2014-01-15

    submit to reddit

    SEWELL of alabama in the house of representatives Wednesday, January 15, 2014 Ms. SEWELL of Alabama. Mr. Speaker, I rise today to honor Captain Clemia Anderson, Jr. for his retirement from the United States Navy after more than 39 years of service to his country.



    Clemia Anderson, Jr. was born on October 16, 1955 to the late Clemia and Ceola Anderson and was raised in Marion Junction, Alabama.

    Mr. Anderson joined Valerie D. Watson of Portsmouth, Virginia in marriage and they are the proud parents of a daughter, LaSonja Tenette and two sons, Clemia III (CJ) and Kevin Dion.

    Mr. Anderson began his career in the U.S. Navy in 1974 and received training at the Naval Training Center in Orlando, Florida followed by an assignment to USS America, stationed at Norfolk, Virginia. Anderson reported to NAS Norfolk in 1979 where he worked with transient aircraft and served on the Civil Disturbance Team.

    PO3 Anderson was transferred to USS Lexington stationed at NAS Pensacola, Florida in February 1981 where he performed duties as Damage Control Petty Officer, Division Career Counselor and Training Petty Officer, and while stationed on USS Lexington, Anderson received the designation as Enlisted Warfare Specialist due to his tremendous qualifications. In July 1984, he was meritoriously advanced to Petty Officer First Class.

    ABH1 Anderson completed Instructor Training in Millington, Tennessee in October 1984 and reported to NATTC Lakehurst, New Jersey where he assumed duty as Instructor and Curriculum Technical Writer. While serving in Lakehurst, Anderson was instrumental in developing the ABH ``C'' School course and was nominated for NATTC Sailor of the Year in 1985. Anderson earned his Master Training Specialist pin in December 1986, and was selected for the Limited Duty Officer (LDO) Program. In September 1987, he was commissioned at NATTC Lakehurst, New Jersey.

    Ensign Anderson reported to USS Carl Vinson, NAS Alameda, California in 1987 where he served as Assistant Flight Deck Officer, V-1 Division Officer and Night Aircraft Handler. In July 1990, Anderson transferred to NATTC Lakehurst, New Jersey as the ABH School Division Officer and Assistant School Director.

    Lieutenant Anderson served as Assistant School Director at the ABH ``A'' and ``C'' Schools, ABE ``A'' School, ABF ``A'' and ``C'' Schools and the U.S. Marine ``EAF'' Schools in Millington, Tennessee until September 1991.

    Lieutenant Anderson reported to USS Wasp in September 1992 as Fuels Officer and transferred to NATTC Detachment Lakehurst, New Jersey in September 1995 as ABE Maintenance Support Officer.

    Lieutenant Anderson was promoted to the rank of Lieutenant Commander in September 1996 and in November of that year, he assumed the duties of Officer in Charge at the NATTC Detachment Lakehurst, New Jersey.

    Lieutenant Commander Anderson reported to USS Constellation, San Diego, California in September 1998 as Aircraft Handling Officer. In April 2000, following a very successful tour, Anderson returned to NATTC Detachment Lakehurst as Officer in Charge. He reported to USS Enterprise as Aircraft Handling Officer in February 2002 and in June 2003, was promoted to Commander and transferred to NATTC Pensacola, Florida as Officer in Charge.

    Commander Anderson reported to the Program Executive Office of Aircraft Carriers in Washington, DC as the Flight Deck, Hangar Deck and Fuel Systems Manager in December 2005.

    Commander Anderson was selected for promotion to Captain in April 2009 and transferred to NAS Patuxent River, Maryland as the Logistics and Industrial Operations Director in October 2009. On January 1, 2010, Commander Anderson was promoted to Captain. In April 2012, Captain Anderson returned to Program Executive Office Aircraft Carriers, PMS 312 at the Washington Navy Yard.

    Captain Anderson has cultivated a tremendous reputation in his more than 39 years of service in the U.S. Navy, and he is known as one of the nation's premier experts on aircraft launch and recovery systems. Anderson is one of the first African-American Aviation Boatswains to rise to the rank of Captain in the U.S. Navy and is the recipient of the Meritorious Service Medal with 3 Gold Stars.

    While I know Captain Anderson will continue his service to his community and country in various ways, I sincerely hope that his retirement is spent with much deserved relaxation and time with his friends and family.

    Due to Captain Anderson's remarkable contributions to our country through his service in the U.S. Navy, he deserves the gratitude of a grateful nation.

    On behalf of the 7th Congressional District, the State of Alabama and this nation, I ask my colleagues to join me in saluting Captain Anderson and wishing him continued success on his endeavors as he continues his journey in retirement. We are truly grateful for this extraordinary public servant.

    [[Page E73]] ____________________

  • submit to reddit
  • Register your constituent account to respond

    Constituent Register